menu

EWA CZUCHAJ
EWA CZUCHAJ
Prace
14/07/2020

„Coś – nieskończoność” Wystawa Stowarzyszenie Stacja Muranów [26.06.2020 – 12.07.2020]

Stowarzyszenie Stacja Muranów ma zaszczyt zaprosić na wernisaż prac Ewy Czuchaj 26 czerwca o godzinie 19. Wystawa będzie czynna do 9 lipca.

Wernisaż Ewy Czuchaj “Coś – ∞”

“Coś” jest nieokreślone, nienazywalne. W śladzie, plamie barwnej można rozpocząć swobodną, niekończącą się wędrówkę w znaczeniach, formach i kształtach. U źródeł moich działań twórczych jest natura studiowanych artefaktów w zatartych formach, rozlanych i wypełnionych kolorem. Wieloletnie studia nad przeszłością i dawne fascynacje kulturami pierwotnymi poddaję filtracji i przenoszę nieustannie w formie śladów na płótna. Gdzieś w geście, śladzie doszukujemy się sensu, dodajemy treść, definiujemy, nadajemy znaczenie. Tytuły prac wcześniejszych prac „Skąd”, „Dokąd” „Tam” „Etcetera”, „I Tak dalej” towarzyszyły nazywaniu nieokreślonego sensu działań, teraz w prezentowanej wystawie w większości zaczerpnięte są zupełnie wprost z języków Indian m.in. quechua, guarani – “Ekiriri”; “Ahakhaw”; “Binto”. To rodzaj przewrotnej gry – ukłonu w przeszłość versus przyszłość, nieskończoność śladów nowo powstających, nadawaniu im nowych określeń w oparciu o skończoność znanych słów. Natężenie kolorów, gesty stanowią swobodną odpowiedź na zadawane pytania o znaczenie, definicje i nazywanie śladów.

Ewa Czuchaj
Studia z wyróżnieniem rektorskim ukończyła w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Mariana Czapli oraz dodatkowo w zakresie tkaniny artystycznej u prof. Stanisława Andrzejewskiego. Wcześniej uzyskała tytuł magistra w zakresie Archeologii Ameryk na Wydziale Archeologii na UW. Pracowała w Andyjskiej Misji Archeologicznej w Peru. Dwa lata studiowała także na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na specjalizacji konserwacji tkanin zabytkowych.